Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Vánoční pohádky - trocha zajímavostí

24.12.2005 K Vánocům patří neodmyslitelně pohádky v televizi. Přesto však možná o pohádkách a hercích něco nevíte.

Kamera Obvykle zde komentuji události v naší politice. Myslím si, že pokud náhodou nepřistanou Marťané nebo se ministr Rath definitivně nezblázní, je na čase dát politice v tyto dny trochu pauzy a věnovat se daleko příjemnějším záležitostem. K Vánocům patří neodmyslitelně pohádky v televizi. Co však možná o těchto pohádkách a především hercích, kteří je ztvárnili nevíte? Pokusil jsem se zjistit pár zajímavostí o hercích a pohádkách, které budou k vidění na našich čtyřech celostátních kanálech.

Princ a Večernice Princ a Večernice (1979)
Filmová pohádka z dílny Václava Vorlíčka. Jedna z překrásných pohádek, která se postupem času zařadila mezi "zlatý fond". V hlavní roli prince Velena se představil Juraj Ďurdiak a v roli Večernice Libuše Šafránková, v dalších rolích pak celá plejáda vynikajících herců jako Radoslav Brzobohatý, Julie Jurištová, Ivana Andrlová, Zlata Adamovská, Vladimír Menšík a František Filipovský. Libuše Šafránková hrála Večernici ve svých 26 letech, kdy už měla za sebou šest významných filmových rolí například v Babičce, Malé mořské víle, ale především ve Třech oříškách pro Popelku.


PrinceznaLada Princezna se zlatou hvězdou (1959)
Pohádka, kterou natočil Martin Frič. Opravdová klasika mezi českými pohádkami, která samozřejmě musela být trochu poplatná své době. V roli padoušského krále "Já, Kazisvěta prvního", který byl stylizován tak, aby vyzněl jako zlý Němec se představil vynikajícím způsobem Martin Růžek. Tento skvělý herec točil Kazisvěta ve svých 41 letech a v roce 1995 zemřel. V roli prince Radovana se představil Josef Zíma (tehdy 27), původně rokenrolový zpěvák, který následně přesedlal na dechovku. Pro Josefa Zímu to byla filmová premiéra. Za svůj život ztvárnil Josef Zíma mnoho postav v divadle ABC, naposledy vystupoval ve finančně zkrachovalém muzikálu Cats v roli starého divadelního kocoura Múze. Krásnou princezny Ladu si zahrála Marie Kyselková pro kterou to byla poslední filmová role. Marie Kyselková se pak věnovala rodině a v současné době pracuje jako vrátná na vysokoškolských kolejích.


Sám doma Sám doma (1990)
Americký film Sám doma (režie Chris Columbus) není klasickou pohádkou, ale rodinnou komedií. Přesto však natolik zdomácněla, že ji lze za takřka pohádkový příběh považovat. Příběh malého Kevina (desetiletý Macaulay Culkin) začíná, když ho rodina při své cestě na Vánoce z USA do Francie zapomene doma. Na to, že rodině McCallisterových něco chybí se přijde až v letadle cestou do Paříže. Kevin si užívá "zmizení rodiny", přičemž netuší, že se jeho dům chystá vyloupit dvojice "mokrých banditů", Harryho (Joe Pesci - 47) a Marvina (Daniel Stern - 43). Kevin se za pomoci různých nástrah a pastí z hraček a všeho co dům dá pokusí zloděje zastavit. Nakonec se mu to s pomocí souseda (Roberts Blossom - 66), s kterým se spřátelí, podaří.


Obušku Obušku, z pytle ven! (1955)
Pohádka na motiy K.J.Erbena, kterou zrežíroval Jaromír Pleskot. Opět jedna z pohádek, která patří do zlatého filmového fondu. Málokdo by řekl, že když Ladislav Pešek hrál hlavní roli muzikanta, bylo mu tehdy už 49 let. Ladislav Pešek hrál ve filmech celých 54 let. Mezi ty hodně známé filmy ve kterých si zahrál patří například komedie z konce 30. let Cesta do hlubin študákovy duše (1939), Škola, základ života (1938), Cech panen kutnohorských (1938), další komedie z dob protektorátu jako Roztomilý člověk (1941), Těžký život dobrodruha (1941) a Valentin dobrotivý (1942). I po válce se dokázal Ladislav Pešek svým hereckým uměním prosadit a zahrál si většinou vedlejší role ve filmech Hrátky s čertem (1956), Zlatovláska (1973), Adéla ještě nevečeřela (1977), v seriálech Nejmladší z rodu Hamrů (1975) a Nemocnice na kraji města (1977). Jeho poslední velkou hlavní rolí byl film o výroční schůzce maturantů po mnoha letech Nezralé maliny (1980). Ladislav Pešek zemřel v roce 1986.


Jasněnka O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987)
Jedna z novějších pohádek, které natočil režisér Zdeněk Troška. Jedná se o zfilmovanou verzi staré známé pohádky. V hlavních rolích se představili Michaela Kuklová (tehdy devatenáctiletá) a Jan Potměšil (21) . Michaela Kuklová si občas zahraje, například v Učiteli tance, v Přítelkyních z domu smutku, v Playgirl 1 a 2, i v pohádkách Z pekla štěstí 1 a 2. Jan Potměšil měl úraz, po kterém skončil na invalidním vozíku, takže jeho herecká kariéra byla nešťastně omezena. Jan Potměšil si zahrál ve filmech Tajemství ocelového města, Proč?, Bony a klid. V loňském roce si zahrál ve filmu Bolero a letos v Bony a klid 2. Za zmínku patří i role v seriálu Žena za pultem.


Šíleně smutná princezna Šíleně smutná princezna (1968)
Muzikálová pohádka, ve které si hlavní role zahráli dva členové "Golden Kids", Helena Vondráčková (21) a Václav Neckář (25). Režisér Bořivoj Zeman využil tehdy uvolnění poměrů a natočil velice úspěšnou pohádku, do které kromě již zmíněných zpěváků obsadil vynikající herce. V roli králů se ukázali Jaroslav Marvan a Bohuš Záhorský, v rolích poradců a generálů skvělí Darek Vostřel a Jiří Kemr. Ze všech herců, kteří ztvárnili hlavní role zůstala po téměř čtyřiceti letech naživu už jen hlavní dvojice.


Pyšná princezna Pyšná princezna (1952)
Snad nejznámější filmová pohádka, kterou zrežíroval Bořivoj Zeman. Roli princezny Půlnočního království (opět poplatno době - v metafoře zlé Německo), Krasomily si zahrála Alena Vránová (20), roli prince Miroslava Vladimír Ráž (29). Tuto pohádku netřeba nijak zvlášť představovat, protože ji zná každý. Alena Vránová si zahrála ve filmech Hrátky s čertem (1956), Vlak dětství a naděje (1989), v seriálech Byl jednou jeden dům (1974), Chalupáři, 30 případů majora Zemana (oba 1975), Josef a Ly (2004). Na rok 2007 má naplánovanou roli ve filmu Vratné lahve.
Vladimír Ráž si zahrál v mnoha fimech a seriálech, z jeho posledních obsazeních byla role v pohádce Čertův švagr. Vladimír Ráž zemřel v roce 2000.


Tři oříšky Tři oříšky pro Popelku (1973)
Lehce předělaná klasická pohádka, která se rychle dostala mezi ty nejvyhledávanější a nejžádanější, které u nás byly natočeny. Václav Vorlíček zde prokázal své režisérské mistrovství a díky spolupráci s Němci vzniklo dílo, které je svou kvalitou neopakovatelné. V této pohádce zazářila mladičká Libuše Šafránková (20) jako Popelka. Prince zahrál Pavel Trávníček (23). K jeho osobě a této pohádce se váže zajímavá skutečnost. Kdo se pozorně zaposlouchá, zjistí, že hlas prince nepatří Pavlu Trávníčkovi. Roli musel nadabovat Petr Svojtka (25, +36), jenž v roce 1982 tragicky zahynul, protože Trávníček při své filmové premiéře mluvil tak příšerným hantecem (například Popelku stále oslovoval Popílko), že jeho slovní projev byl naprosto nepoužitelný.


Jak se budí Jak se budí princezny (1977)
Další pohádka z dílny mistra Václava Vorlíčka. Klasický příběh o Šípkové Růžence byl lehce přepracován, byly do něj vneseny komické prvky především díky Vladimíru Menšíkovi. Hlavní roli Růženky si zahrála Marie Horáková (18) a prince Jaroslava Jan Hrušínský (22). Dnes si jen těžko dokážeme představit, že i moderátor Jan Kraus (24) hrál prince. Právě v této pohádce si střihnul roli vychloubačného a staršího z princů, Jiřího. V této pohádce nalezneme opět celou plejádu našich vynikajících herců jako byli František Filipovský, Jiří Sovák, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, z těch doposud žijících pak Milenu Dvorskou či Václava Postráneckého.


Vánoce bez pohádek by nebyly správnými Vánocemi. Přenesme se alespoň v těchto nádherných příbězích pryč od politiky do krásného snového světa, kde dobro vítězí nad zlem.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools