21.12.2005 Ministr Rath připravuje další radikální zásah do chodu VZP. Vadí mu i kolektivní smlouva.
Ministr Rath připravuje další radikální zásah do chodu VZP, který silně omezí výhody poskytované touto pojišťovnou. Vadí mu i dojednaná kolektivní smlouva. Chystaný krok může pojišťovnu připravit i o tisíce pojištěnců.
Podle dokumentu Návrh provizoria pro VZP ČR, který mají k dispozici Lidové noviny by musela pojišťovna v příštím roce zrušit spolupráci s projektem IZIP, přestat se všemi marketingovými a reklamními aktivitami včetně vydávání informačního časopisu pro své klienty, ale především by měla radikálně omezit, či přímo zrušit drtivou většinu programů zdravotnické prevence. Odstupující ředitelka Jiřina Musílková v reakci prohlásila: "Museli bychom prakticky všechno zastavit. Od očkování proti klíšťové encefalitidě přes screeningy karcinomů až třeba po program zubní prevence u dětí a samozřejmě léčebné dětské pobyty Mořský koník a příspěvky na antikoncepci. Pokud ke stejnému kroky nepřistoupí i ostatní pojišťovny, tak nám klienti prostě přejdou jinam." Pojišťovna se významně finančně podílí či podílela mimo jiné na zavedení systému prevence rakoviny prsu, děložního čípku a tlustého střeva.
Ministr rovněž chce, aby se počet zaměstnanců vrátil na úroveň z roku 2004. VZP musela přijmout desítky zaměstnanců v souvislosti s restrukturalizací na krajské pobočky a kvůli nárůstu evropské agendy. "Pokud bychom měli propouštět, muselo by nám ministerstvo říci, které činnosti nebudeme na sto procent vykonávat," říká Jiřina Musílková.
Ministrovi je trnem v oku u uzavřená kolektivní smlouva mezi VZP a zaměstnaneckými odbory. Pojišťovna by například příští rok neměla ze sociálního fondu přispívat na jejich penzijní připojištění a životní pojistky. "Každá firma, která je v deficitu, by měla šetřit. Sociální programy pro zaměstnance VZP nemohou být na úkor hrazení zdravotní péče," vysvětluje postup ministerstva Václav Šebor z tiskového odboru. Jako příklad uvádí 13. a 14. platy, pětitýdenní dovolenou a příspěvky na důchodové pojištění. Tyto zaměstnanecké výhody jsou však již téměř pravidlem pro všechny firmy, kde jsou fungující odbory.
Odboráři se však ihned ozvali a proti zamýšlenému kroku protestují. Podle odborářů je ministrův záměr protiprávní. Vedení firmy nemůže bez souhlasu odborů změnit kolektivní smlouvu a nemá právo ani nařizovat, jak odbory naloží se sociálním fondem, do něhož je zaměstnavatel povinen odvádět určité procento z platů. „Věci ošetřené kolektivní smlouvou jsou vymahatelné i soudně,“ říká předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.
Vypadá to, jako by ministrovým plánem bylo VZP úplně zničit a zlikvidovat. S nápadem sáhnout na výhody zaměstnanců však šlápl vedle. Odboráři jsou vlivná skupina, před kterou se musí mít i ministři na pozoru. Je ministrova zášť až tak velká?
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools