21.12.2005 Lékárníci se chtějí bránit proti vládnímu nařízení na snížení marže, které připravil ministr Rath.
Lékárníci se chtějí bránit proti vládnímu nařízení na snížení jejich marže na léky. Vláda přijala předlohu ministra Ratha a na svém zasedání 14.12.2005 rozhodla o snížení obchodní marže lékárníků na léky s účinností od 1.1.2006.
Marže se nařízením snižuje z 32% na 29%. Podle ministra Ratha tak léky hrazené pojišťovnou zlevní až o 1,5 miliardy za rok. "Snížení doplatků pozitivně ohodnotí nízkopříjmové skupiny, důchodci a rodiny s dětmi," prohlásil ke změně marže ministr Rath. Lékárny prý dobře prosperují z prodeje dalšího sortimentu. Ministr prohlásil, že změna bude znamenat drobný pokles zisků lékáren, ale citelnou úlevu pro pacienty s nízkými příjmy. Zároveň uvedl, že v ČR je síť lékáren dvojnásobně hustší než třeba v sousedním Rakousku. Marže zůstane podle ministra dostatečně vysoká a stále bude jednou z nejvyšších v EU.
Lékárníci se změnou nesouhlasí, protože se obávají finančních potíží. Z oné 32% marže zůstává lékárnám ze stokoruny jen 17-19 korun. Snížení marže o 3 koruny znamená pro lékárny pokles zisku o 15-17,5%, komstatuje Jaroslav Polách z Grémia majitelů lékáren. Při měsíčním obratu ve výši 1,5 milionu korun má lékárna na provoz 285 tisíc. Z těchto peněz hradí nemocnice nájem, provoz a mzdy zaměstnanců. Lékárny tak jediným rozhodnutím vlády mohou přijít o padesát tisíc měsíčně.
Podle předsedy České lékárnické komory Lubomíra Chudoby je vládní nařízení na plošné snížení marže o tři procenta hrozbou krachu až pro čtvrtinu ze zhruba 2200 lékáren. "Snížení marže lékáren je nejméně efektivním způsobem hledání úspor nákladů na léky, přitom neřeší příčinu vzrůstu nákladů na léky a významně ohrožuje existenci veřejných lékáren a jejich zaměstnanců. Toto tvrzení dokládá skutečnost, že příjmy veřejných lékáren dlouhodobě stagnují, zatímco jejich provozní náklady se kontinuálně zvyšují," dodal Lubomír Chudoba. "Omezí se dostupnost léků pro pacienty a doplatky na ně neklesnou, i když to ministr zdravotnictví David Rath slibuje," doplnil ještě Chudoba.
Lékárenská komora navrhuje postup jak tuto situaci řešit. Pokud má být změněn mechanismus stanovování obchodní přirážky, budou s tím lékárníci souhlasit pouze za splnění několika podmínek. Proporcionálně by podle komory měl být zvýšen celkový objem příjmu lékáren v souladu s růstem provozních nákladů. Na levnější léky by podle lékárníků měly být obchodní přirážky volnější a měl by být zaveden také fixní doplatek jako regulační prvek spotřeby léků. Lubomír Chudoba ujistil, že lékárníci udělají vše pro to, aby co nejméně lékáren zkrachovalo. Ve spolupráci se zubaři a soukromými lékaři také začnou na letácích vysvětlovat veřejnosti kroky ministra Ratha a jejich dopad na pacienty.
Lékárníci hodlají jednat s premiérem Paroubkem. Pokud skončí jednání pro lékárníky neúspěšně, uzavřou lékárny zítra na celý den. Lékárníci tvrdí, že tento krok zlikviduje především lékárny v menších městech, které už teď živoří. Díky nim nemusejí lidé s každým receptem jezdit daleko do většího města. Argumentují tím, že sice při snížené marži ušetří pojišťovny, ale zdraží se léky, kde je spoluúčast pacientů. Řada lékáren se totiž ztrátu bude snažit dohnat u léku, na které si lidé připlácejí.
"Tříprocentní snížení marže obyčejní pacienti ani nezaznamenají, jde o haléřové položky. Ale víc zaplatí chronicky nemocní," říká viceprezidentka České lékárnické komory Leona Štěpková, majitelka malé lékárny v Hostomicích u Prahy. "Ze své vůle vycházím vstříc pacientům s psychiatrickými chorobami, nemocnou prostatou, astmatikům a diabetikům. Na jejich léky dávám nižší marži než 32 procent, aby nemuseli tolik doplácet. To už ale teď nepůjde," dodává.
Podle české lékárnické komory je stávka poslední možností jak upozornit na tento problém a na skutečnost, že se na lécích nešetří na správných místech. Ministr Rath se k této záležitosti staví opět konfrontačně. "Chceme šetřit a chceme, aby pacienti méně platili. A stávka? Rozumím jim. Nikdo nemá rád, když se mu snižuje příjem. Ale kdyby chtěli stávkovat déle, pak mám na stole nový zákon o lécích, kam stačí dopsat jedinou větu, a lékaři budou moci léky nakupovat a vydávat pacientům sami. Česká republika by se obešla téměř bez lékáren. Byl by to podobný systém jako ve Švýcarsku a pro pacienta výhodný," vzkázal Rath protestujícím lékárníkům.
Po dnešním jednání s premiérem Paroubkem a ministrem Rathem lékárníci prozatím od stávky odstoupili a počkají na lednový výsledek komise, ve které budou mít zastoupení vláda a odborníci. Tato komise následně stanoví, zda se marže po měsíci nakonec nevrátí na původní výši.
Z celého problému čpí nekompetentnost a nesystémovost. Přesto si ministr Rath vždy prosadí svou. Inu není radno se stavět proti "nejakčnějšímu" ministru zdravotnictví...
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools