17.12.2005 Rathův plán na vytvoření sítě neziskových nemocnic bude předmětem zájmu ÚOHS.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prověří, zda Rathův plán na vytvoření sítě neziskových nemocnic hrazených zdravotními pojišťovnami neznevýhodní některá zdravotnická zařízení.
Jak sdělil předseda ÚOHS Martin Pecina, obrátí se na antimonopolní úřad zástupci Oborového svazu zdravotnictvía sociální péče ČR. "Na konzultativní schůzce jsme se dohodli, že odborový svaz zašle antimonopolnímu úřadu podrobný podnět a ÚOHS po obdržení těchto informací pak celou záležitost prošetří," uvedl Pecina po schůzce s odboráři.
Jiří Schlanger, předseda zdravotnických odborů tvrdí, že připravovaný zákon by mohl omezit přístup některých zdravotnických zařízení k penězům z pojištění. Týkalo by se to především soukromých nemocnic, které by nespadaly do Rathovy sítě neziskových nemocnic. "Je to v podstatě regulace veřejné zakázky v oblasti zdravotního pojištění. Tedy jak má být veřejná zakázka, čili zakázka zdravotního pojištění na poskytování péče dostupná jednotlivým poskytovatelům podle vlastnictví a právní formy," prohlásil Jiří Schlanger.
Rathův plán počítá se zhruba stovkou nemocnic, které by tvořili síť neziskových zdravotnických zařízení. Péče v nich by byla hrazena ze zdravotního pojištění. Zbývající z nynějších zhruba dvou set nemocnic by se mohly podle ministra Ratha rozhodnout, zda se z nich nezisková zařízení stanou. Pokud by se nechtěly přeměnit, na úhrady z pojištění by neměly nárok. Kontrolu nad sítí neziskových nemocnic by přebral stát, který by rozhodoval i o platech v nemocnicích a výdajích na zařízení, když majitel nemocnice by nemohl o svém majetku ani plně rozhodovat. Případné ztráty by ležely na majiteli nemocnice (to jsou dnes převážně kraje) a majitel by nemohl ani volně nakládat s případným ziskem - musel by ho reinvestovat do nemocnice (další informace o Rathově plánu najdete v dřívějších článcích Radujme se! Znárodnění se blíží a Zestátní se nemocnice?). Majitelé nemocnic by se museli řídit příkazy ministerstva zdravotnictví.
Kritici zákona uvádějí, že nemocnice, které nebudou v síti hrozí zrušení. Tyto nemocnice by byly odkázány pouze na platby od pacientů a na sponzorské dary. Kolik pacientů by si však mohlo dovolit zaplatit ze své kapsy plnou cenu zdravotní péče? Že by tento systém znamenal zánik drtivé většiny z osmdesáti nemocnic mimo Rathovu síť je nabíledni.
Odbory by také byly rády, pokud by se antimonopolní úřad věnoval i otázce nastavení cen práce ve zdravotnictví. Ministr Rath chce zvýšit od ledna cenu za výkony lékařů o 150%, přičemž práce ostatních zdravotníků by zůstala na stejné výši. Odbory by chtěly od ÚOHS vědět, zda ministerstvo a vláda "nastavují v ČR manipulací s mzdovými indexy správné prostředí", uvedl Jiří Schlanger.
Ministr Rath jen neochotně připustil rádiu BBC, že už má do čela VZP vybraného nástupce po odcházející Jiřině Musílkové. Měl by se jím stát ředitel pražské pobočky Jiří Čekal. Ministr Rath chce Jiřího Čekala jmenovat dočasným ředitelem do doby, než poslanci zvolí nového definitivního ředitele. To by se mělo stát přibližně v únoru. Nucený správce ve VZP by prý zůstal až do nástupu definitivního ředitele. Jiří Čekal je členem týmu nuceného správce. Ministr pokračuje v obsazování důležitých postů "svými" lidmi, i když by měla být na prvním místě odbornost a schopnosti daného kandidáta.
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools