12.12.2005 Premiér Paroubek oznámil svůj záměr kandidovat na předsedu ČSSD
V sobotu oznámil premiér Paroubek, že chce kandidovat na předsedu ČSSD. Má se tak stát na mimořádném sjezdu ČSSD, který se bude konat v květnu 2006, měsíc před volbami, v plné předvolební kampani.
Už tento krok sám o sobě je překvapivý. Strany mívají volební sjezdy ještě před kampaní. Sociální demokracie chce ze svého mimořádného sjezdu udělat jeden z hlavních bodů kampaně: "Volební sjezd by měl být jednou z dominant předvolební kampaně," řekl po jednání ústředního výkonného výboru ČSSD Jiří Paroubek. Teprve na tomto sjezdu zhruba měsíc před volbami nám ČSSD chce prozradit svůj program. Šikovně vymyšleno. Sjezd bude dominovat zprávám a zastíní tak ostatní strany v právě probíhající kampani, ČSSD představí svůj program pravděpodobně v nějakých líbivých heslech a měsíc je krátká doba na solidní kritiku či upozornění na případné nesmysly tohoto programu. Navíc ČSSD už bude mít v té době volební programy všech stran, takže může silně taktizovat a vybírat si (Miloš Zeman vymyslel daleko výstižnější slovo - tunelovat) z programů stran to, co se ČSSD hodí.
O tom, že premiér Paroubek bude zvolen předsedou ČSSD není pochyb. Dosavadní zastupující předseda Bohuslav Sobotka už předem hodil ručník do ringu a uvolnil cestu na trůn. "Já na předsedu kandidovat nebudu," prohlásil Bohuslav Sobotka a ke zvolení Jiřího Paroubka předsedou dodal: "Jak jsem sledoval reakce delegátů v sále, když jsem o tom hovořil, nebo když o tom hovořil Jiří Paroubek, tak si myslím, že ten návrh bude přijat." Od jmenování Jiřího Paroubka premiérem je Bohuslav Sobotka spíše v jeho vleku, než aby to byl on, kdo jako zastupující předseda mluví jménem ČSSD. Asi by byl lepší volbou pro ČSSD než premiér, ale ministr Sobotka je tak slušný, až je neprůbojný a neslyšitelný.
Podívejme se na to ještě z trochu jiné stránky. Ukazuje se, že se premiér chystá na všechny možné varianty, přičemž ale jde tvrdě za svým cílem stále větší moci. Pokud by ČSSD volby nevyhrála (což je pravděpodobné), pak by zodpovědnost za prohru nesl především on jako volební lídr. Pak by se zřejmě konal sjezd, na kterém by byl zvolen předsedou Bohuslav Sobotka. V případě, že by ČSSD volby vyhrála a sestavovala vládu, pak by opět nemusela být uvnitř ČSSD nálada měnit Bohuslava Sobotku, který by se znovu jako úspěšný (přeci vyhrál volby) stal předsedou strany. Premiér Paroubek tak už před volbami vyšachuje svého potencionálního soupeře.
Až bude Jiří Paroubek předsedou ČSSD, tak už bude jedno, zda ČSSD volby vyhraje nebo ne. V případě že vyhraje, stane se premiér Paroubek uctívanou ikonou sociálních demokratů, v případě, že nebude úspěšný, tak si sice posype hlavu popelem, ale neopomene zdůraznit, že je ve funkci teprve měsíc a neměl čas zapůsobit pozitivně, přičemž jeho zvolení měsíc před volbami znejistilo občany.
Premiér Paroubek je technokrat moci. Pro svou větší moc udělá prakticky cokoli, spojí se třeba i s Marťany. Má však trochu diktátorské sklony. ČSSD má hlubokou krizi v personální otázce. Nemá žádnou charismatickou osobnost a její členové jsou natolik nevýrazní, či natolik nepřijatelní, že vzali zavděk Paroubkem. Tomu stačí divoké mávání rukou a zvýšený hlas, silové řešení a vyhledávání konfliktů s prezidentem k tomu, aby ho šedivá ČSSD vybrala ze svého středu. Jakoby nikomu nedocházelo, že původně růžová strana se pod jeho vedením začíná nebezpečně barvit do ruda. A právě proto, že premiér Paroubek je prototypem diktátorského vůdce, ČSSD mu ještě na této cestě doleva střídavě aplauduje a pomáhá tlačit.
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools