6.12.2005 Ministr Rath chce nařídit pojišťovnám, které ke konci září měly zisk, aby jej převedly nemocnicím. Cena lékařské práce se vyhláškou zvýší o 150%.
Ministr Rath v návrhu nové úhradové vyhlášky nařizuje pojišťovnám, které koncem září vykazovaly zisk, aby peníze převedly nemocnicím. Celkem jde o tři miliardy korun. Vyhláška má platit od ledna příštího roku. Přinesly to dnešní Hospodářské noviny.
Rath tak plní plán, který pro jeho předchůdkyni Miladu Emmerovou vymyslel poradce Petr Háva. Ten doporučoval omezit počet pojišťoven, což však ministr Rath učinit nehodlá. Vyhlášku projedmal ministr včera na zdravotnické tripartitě.
Tento návrh se pochopitelně pojišťovnám nelíbí. Dokázaly hospodařit ziskově a teď jim chce ministr jejich zisk sebrat a sanovat z něj zadlužené zdravotnictví: "Bude to jen momentální výpomoc zadluženému zdravotnictví, může ale systém ještě víc destabilizovat," řekl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jiří Bek. Návrh nevítají ani praktičtí lékaři a stěžují si na diskriminaci: "Vyhláška nespravedlivě pomáhá jen nemocnicím. Praktikům nabízí jen restrikci," míní místopředseda jejich sdružení Jan Jelínek.
Mluvčí Svazu pojišťoven Jaromír Gajdáček soudí, že nejde předpovědět, jestli se na základě této vyhlášky nedostanou do ztráty všechny pojišťovny. Už v minulých letech některé pojišťovny pracovaly s napjatým rozpočtem a tato vyhláška je může poslat do hluboké ztráty. Pojišťovnám dává za pravdu i předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger: "Pokud začne platit vyhláška a zvýší se přerozdělení ve prospěch VZP, propadnou se zaměstnanecké pojišťovny za rok do třímiliardového dluhu."
Ministerská vyhláška pro příští rok navyšuje pro nemocnice úhrady za práci lékařů, ale práce ostatních zdravotníků bude ohodnocena stejně. Nemocnicím se už nebude tolik vyplácet používání drahých diagnostických přístrojů. Podle Jiřího Schlangera to povede k omezení kvality péče na oddělení geriatrie, v léčebnách dlouhodobě nemocných a v laboratořích, tedy tam, kde jsou tyto drahé přístroje zapotřebí a kde je více obslužného personálu než lékařů. Vyhláška totiž dále stanovuje, že cena práce lékaře se zvýší o 150 procent.
Ředitel Rathovy kanceláře, dosazený člen správní rady VZP a spoluzakladatel ministrova klubu Da Vinci Michal Sojka, řekl, že se změní pouze způsob, jakým budou nemocnice vykazovat výkony, kdy nyní bude preferována práce lékařů před užíváním přístrojů a léků. Podle šéfa odborů Schlangera však budou ředitelé nemocnic tlačeni k tomu, aby podporovali ty obory, kde je více lékařské práce. Návrh vyhlášky počítá pro každou nemocnici s paušálem, který se v příštím roce zvýší o tři procenta. Na něj budou mít nemocnice nárok, jestliže vykáží stejný počet výkonů jako letos. Experti pojišťoven však varují, že kvůli zvýšení ceny lékařské práce bude stačit vykázat výkonů méně a až nemocnice naplní svůj paušál, nebudou peníze ani na nejvíce potřebné výkony.
Ministrovi už tedy nestačí ovládnutí VZP. Chce ovládnout nejen všechny pojišťovny, kterým de facto sebere zisk, který byly schopny si vytvořit, ale chce ovládnout i veškeré nemocnice (viz můj dřívější článek o Rathově plánu na zestátnění všech nemocnic zde). Zkrátka David Rath chce ovládnout vše a svět je mu malý. Jen aby to s ním nakonec nedopadlo jako v oné proslulé "Pohádce o milionáři, který chtěl ukrást Slunce".
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools