4.12.2005 Expremiér Miloš Zeman poskytl MF Dnes rozhovor.
Expremiér Miloš Zeman poskytl MF Dnes rozhovor, ve kterém se zmiňuje o nové knize, o tom, že nechce kandidovat na prezidenta a chce pomoci premiéru Paroubkovi.
V úvodu svého rozhovoru se Miloš Zeman zmiňuje o své nové knize "Vzestup a pád české sociální demokracie". O jejím obsahu Zeman prohlásil: "Kniha popisuje faktory, které vedly nejdříve k úspěchu a pak k neúspěchu sociální demokracie. Její třetí část se jmenuje Jak z toho ven a bude obsahovat konkrétní představu řešení příčin neúspěchů. Úspěch nás ukolébává, neúspěch inspiruje. Říkám tam hned v úvodu, že úpadková fáze sociální demokracie skončila koncem září 2005, kdy se Stanislav Gross vzdal funkce předsedy ČSSD." V narážce na svou předchozí knihu, v níž soustu lidé urazil a použil ostré výrazy řekl: "Vždyť tam jsou jen čtyři sprostá slova, a ještě to jsou citáty, nikoli autentické výrazy.My političtí plebejci musíme používat razantních výrazů. Mám tento způsob komunikace rád a řídím se slovy evangelia, jež zní: ´Řeč tvá budiž ano ano, nikoli nikoli. Což pak nadto jest, od ďábla jest.´ A připomínám i další slova z Nového zákona: ´Nejsi ani studený, ani horký, ale vlažný, a protož vyvrhnu tě z úst svých.´ To je překlad z Bible kralické, nikoli ekumenický překlad. Na jméno mi určitě nepřijdou ti, kteří žijí ze sociální demokracie, nikoli pro sociální demokracii."
Miloš Zeman se rovněž věnuje aférám Stanislava Grosse a nevěří, že je všemu konec. Naznačuje možný další vývoj kolem Unipetrolu s tím, že Gross byl pravděpodobně v celé věci zainteresován: "Jsem informován pouze z otevřených zdrojů. Ale noviny, vážení kolegové, nečtu, abych si uchoval duševní zdraví a nebyl zahlcován dezinformacemi. Jestliže vycházím z toho, co publikovaly ty otevřené zdroje, nemohu vyloučit variantu, která se jmenuje Unipetrol. Zdůrazňuji, že nemám žádné důvěrné informace, vycházím ze svých dedukcí, chcete-li, možná i ze své intuice. Nedovedu si představit, že by mezi dvěma stranami byla uzavřena smlouva, která by byla pro jednu z nich nevýhodná. Není to ale obvinění či tvrzení, jenom moje dedukce."
Dále vyjadřuje svou podporu nynějšímu premiéru Paroubkovi: "Na nedávném sjezdu sociální demokracie zvítězilo její pravicové křídlo v čele s Grossem a Sobotkou. Krátce poté se ukázalo, že Gross není schopen efektivně řídit vládu. Odešel z funkce premiéra a já se domnívám, že skutečné příčiny se časem dozvíme. Ale k Paroubkovi: nový předseda strany se může volit až na sjezdu. Jsou dvě až tři politiky současné sociální demokracie. Je to politika Jiřího Paroubka, která teď dominuje. Ale je to i politika Grossových a Špidlových dědiců. Vždy jsem upozorňoval na to, že pokud dědictví těchto dvou neúspěšných předsedů zůstane zachováno, může to ještě stále volební výsledek ČSSD ohrozit. Navíc je Paroubek ohrožen některými nášlapnými minami, jako byl Zdeněk Doležel, bývalý blízký Grossův spolupracovník. Ty nášlapné miny mohou ještě vybuchnout. Má jako schopný politik svoji vlastní vizi, ale předpokládám, že do značné míry zná i moji, aniž bych tvrdil, že mám na jeho vizi vliv. Je to vize jednobarevné menšinové vlády sociální demokracie, a jak víte, tato vize byla úspěšně realizována v letech 1998 až 2002 za pokřiku všech impotentů, kteří se tehdy, a podle mého názoru oprávněně, k vládě nedostali."
Rozhovořil se i na téma vtahování komunistů do hry: "Paroubek ani já nenavrhujeme vstup komunistů do vlády. Protože víme, že není možné, aby sociální demokracie dostala ve volbách přes padesát procent, tak hledáme možné partnery. Opakuji partnery, nikoli spojence. Předpoklad, že komunisté, kteří zaplať pánbůh už nemají za zády Sovětský svaz, budou věčně týmiž komunisty, jako byli komunisté Jakešova nebo Biľakova typu, je předpoklad, který popírá vývoj dějin."
Na otázku spojenou s jeho možnou kandidaturou na prezidenta republiky tuto variantu zavrhl, protože nevěří v podporu všech poslanců za ČSSD a navíc by nechtěl dělat ceremoniáře: "Většina z těch 27 poslanců sociální demokracie, kteří přispěli ke zvolení Václava Klause, je, jak se zdá, na volitelných místech kandidátek ČSSD pro volby v roce 2006. Přece nebudete předpokládat, že tito lidé by se zachovali jinak, než se zachovali v roce 2003. Jsem v podstatě líný člověk, a pokud jsem nucen k nějaké práci, tak je to práce, kterou pokládám za zajímavou a užitečnou. V souladu s ústavou je výkon prezidentské funkce, s výjimkou krizových situací, jako je například pád vlády, v každodenním politickém životě naplněn nekonečným řetězem ceremonií. Já jsem nikdy nepatřil k těm, které by bavilo chodit na recepce nebo se ukazovat s celebritami. Podle ústavy je každý prezident v podstatě nucen ve většině času vykonávat ceremoniální funkce." V závěru své řeči ještě ocenil současného prezidenta Václava klause: "... Václava Klause pokládám za výraznou osobnost a jsem rád, že je naším, tedy i mým prezidentem."
Miloš Zeman působí realisticky. Předpokládá, že ČSSD příští volby nevyhraje: "Snažím se být realistický a byl bych příjemně překvapený, kdyby vyhrála volby. Nicméně nezapomeňte, že máme 14 volebních krajů, tedy 14 volebních lídrů, a že výběr krajského lídra také ovlivňuje výsledek voleb. Nepochybuji o tom, že Paroubek vyhraje v Ústeckém kraji, ale jinde budou lídři, kteří ne vždy mají charizma a schopnosti, aby ve svém kraji volby vyhráli."
V závěru celého rozhovoru se ještě expremiér Zeman věnuje placení školného a školství jako takovému. Pochopitelně si neodpustil ani lehce urážlivý bonmot na účet redaktorů, kteří s ním rozhovor vedli. Miloš Zeman platí školné své dceři na pražském Prvním obnoveném reálném gymnáziu ve výši 28000 ročně. "Ti lidé, co nemohou platit školné, musí mít možnost poslat děti na státní školy, kde se neplatí. Pravicové strany ale mají představu, že školné by se platilo například všude na vysokých školách. Z toho vyplývá, že by lidé z nejnižších příjmových skupin tuto možnost, poslat dítě na školu bez školného, už neměli," napadá Zeman ODS.
Útoku na ODS se Zeman nevyhl ani v poslední odpovědi, když si redaktoři MF Dnes ujišťovali jeho souhlas s placeným školného a zároveň s vysokými daněmi: " Daně, které dokážete rozumně investovat do školství, do zdravotnictví, do sociální péče, to je levicová, ale rozumná politika. ČSSD je totéž, co britská Labour Party čili Strana práce. Jsme stranou práce, a ne stranou flákačů. Ti flákači ať volí toho, kdo jim dává třeba rovný důchod za nic. Třeba i ODS."
Miloš Zeman přesto, že se odebral na Vysočinu "objímat stromy" je stále výraznou osobností, která dokáže ovlivňovat dění uvnitř ČSSD. Svým nekompromisním přístupem a nevalně známým hulvátským vystupováním a slovníkem je však trnem v oku mnoha členů ČSSD. Ti by byli nejradši, pokud by už zůstal na Vysočině a věnoval se už jen zahrádkaření a psaní knih. Dle mého názoru existuje uvnitř ČSSD několik frakcí, které proti sobě bojují ve snaze uchvátit moc. ČSSD však nemá žádnou výraznou osobnost. Není jí ani premiér Paroubek. Schopnost prosadit své vize silou a nahradit charisma křikem není znakem silné a vyzrálé osobnosti, kterou by ČSSD potřebovala jako sůl.
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools