2.12.2005 Kolem ministra Ratha sílí podezření z korupce.
Ministr Rath v poslední době napadl nemálo osob a obvinil je z korupce a tunelování VZP. Zdá se, že sám má na hlavě velkou hroudu másla. Po propuknutí aféry jeho poradkyně a sekretářky Klimovičové zvěřejněním nahrávky pořízené skrytou kamerou začínají vystupovat na světlo další indicie, které podezření z korupce téměř mění v jistotu.
Firma Pfizer, s jejímž zástupcem Alešem Prokopenkem Eva Klimovičová na zmíněné nahrávce jednala a doporučovala "investici" za 2,5 až 3 miliony korun oplátkou za schůzku s Davidem Rathem, skutečně letos inzerovala v časopise Tempus Medicorum. V každém čísle časopisu se letos objevuje celostránkový inzerát firmy Pfizer na nejdražší, druhé straně obálky. Jen inzerce na této straně stojí podle oficiálního ceníku 120 tisíc korun. V každém čísle je také ještě jeden celostránkový inzerát uvnitř časopisu za 80 tisíc korun, uvedl dnes ve zpravodajství Radiožurnál. V deseti číslech časopisu tak Pfizer za reklamu utratil dva miliony korun. Vzhledem k tomu, že ještě dvě čísla vyjdou do konce roku, výsledná částka se až podezřele rovná doporučení Klimovičové.
Daniel Köppl, šéfredaktor Marketing Media, považuje ceník inzerce periodika ČLK za přemrštěný. Srovnává ho s odborně zaměřenými Zdravotnickými novinami, kde by firmy zaplatily za stejný produkt výrazně méně. "Cena, kterou vy zmiňujete, je výrazně nadsazená, ten titul, o kterém hovoříte, nezasahuje lidi s rozhodovacími pravomocemi, což je dost důležité k tomu poznamenat," řekl Köppl. Eva Klimovičová se odmítla s ohledem na rodinou situaci vyjadřovat.
Mluvčí firmy Pfizer, Jiří Tráva, tlumočil oficiální vyjádření firmy: "Společnost Pfizer provádí vnitřní šetření týkající se možné účasti některého zaměstnance společnosti Pfizer na tomto případu. Jsme připraveni plně spolupracovat s českými úřady na objasnění všech sporných bodů souvisejících s touto situací." Víc v současné situaci prý říct nemůže.
Další obvinění, kterou padlo ze strany ministra Ratha je údajné tunelování VZP přes Třinecké železárny, kdy prý finanční tok vede do pokladny ODS a do nadace předsedy ODS Topolánka Becario. Tato nadace je neziskovou organizací podporující vzdělávání studentů s nedostatečným finančním zázemím a perspektivou do budoucna formou stipendií a umožnit jim tak studium na tuzemských i zahraničních univerzitách.
Ministr tak usoudil podle toho, že jedním ze sponzorů této nadace jsou i Třinecké železárny, jejichž majitel Tomáš Chrenek má podíl ve společnosti Euromednet, která má pod sebou několik nemocnic v severomoravském regionu. Podle jediné výroční zprávy (a tady bych panu Topolánkovi zle vyčinil za nedostatečně zveřejněné hospodaření v letech dalších) v roce 2002 podpořilo tuto nadaci okolo třicítky firem, které dohromady přispěly částkou 214 tisíc korun, přičemž Mirek Topolánek přispěl dalším stotisícem z vlastní kapsy. Třinecké železárny podle vyjádření jejich majitele vydávají na sponzoring ročně okolo 20 milionů, takže jejich příspěvek v nadaci Becario je zanedbatelný.
Ministr Rath tvrdě kritizující tento fakt, který pokládá za důkaz korupce však doposud mlčel o svém klubu Da Vinci. Tuto společnost založil před pár měsíci. Cílem tohoto občanského sdružení je podle stanov "podpořit vzdělanost, vědu, a hlavně kultivovat politiku". Da Vinci organizuje přednášky, například jedna se uskutečnila toto úterý v pražském hotelu Palace. Diskutovalo se tu o "postdemokracii, globalizaci a mediakracii".
David Rath však o své humanitní společnosti mluvit nechce. Dokonce ani neví, kdy ho založil, Neví, i když je předsedou, zda má nějaké místopředsedy. Na otázku kdo je zakladatelem ministr odpověděl: "Já, ale v listině jsme vedeni tři. Takže ještě pan Mach a třetí, myslím, pan Sojka. Ale nevím to přesně." Jan Mach je právník, přes kterého celá společnost běží včetně finančních toků, Michal Sojka je šéf ministrových poradců, kterého David Rath dosadil do správní rady VZP.
Nejzajímavější a nejpikantnější však je, že sponzorem této společnosti je je jedna z největších farmaceutických firem Boehringer Ingelheim. Firma, v níž donedávna pracovala jeho přítelkyně Renata Horká. Tato firma navíc inzeruje v časopise Tempus Medicorum. Kruh se zdá se uzavírá. Podle zjištění MF DNES ČLK loni, kdy jí vedl David Rath, přinejmenším jednou této firmě pomohla. Prosadila závazné stanovisko pro všechny lékaře, aby v případě léčení mozkového infarktu nasazovali pacientům lék Actilyse, který vyrábí právě firma Boehringer. Kdyby lékaři tento příkaz neposlechli, byli by potrestáni.
"Je to nestandardní postup," řekl neurolog Jiří Neumann. Podle expertů je sporné, aby existovalo direktivní nařízení o užívání léku, protože ne všichni lékaři jej mohou použít. Další neurolog, Zbyněk Kalita p léku řekl: "Je pravda, že lék je jedinečný a nemá náhradu. Pokud je podán včas, tedy do tří hodin poté, co pacienta cévní mozková příhoda potká, umí rozpustit krevní sraženinu v cévě a cévu tak pro tok krve rychle zprůchodnit. Jenže zároveň jde o lék s řadou dalších účinků. Lék nemůže jen tak podat jakýkoliv lékař a nechat pacienta svému osudu. Pacient se musí sledovat, aby lék nenadělal škodu, a to lze jen na několika specializovaných pracovištích s proškoleným týmem. A těch je jen deset v zemi." Doporučení ČLK bylo podle něj děláno ve spěchu. "Je tam cítit určitý zájem, aby se preparát dostal do co nejširšího užívání," řekl Kalita.
Ředitel české pobočky Boehring Ingelheim Vladimír Starý prohlásil, že nesponzorují Rathovo sdružení Da Vinci ani neinzerují v časopise Tempus Medicorum kvůli výhodám. "To vysvětlení se sice nabízí, ale není to tak. Nápad organizovat střetnutí intelektuálních špiček České republiky (přednášky klubu Da Vinci) se nám zdál zajímavý, tak jsme si řekli, že bychom ho mohli podpořit. Asi víte, že pan Rath je organizačně schopný," řekl Starý. Firma dává Rathovu klubu podle ředitele Starého desetitisíce a do inzerce v časopisu několik set tisíc korun.
Je to tedy již druhá firma, která má co do činění s časopisem ČLK a osobou ministra Ratha. Podezření na korupci sílí a houstne.
Jedna nemilá zpráva v souvislosti s ministrem Rathem a nucenou správou VZP dnes takřka zapadla. Fakultní nemocnice Brno musela uzavřít 600 lůžek, protože od uvalení nucené správy na VZP nedostala zaplaceno s odůvodněním, že už utratila moc. Přitom to byl právě ministr Rath, který celá léta bojuje za vyšší platy zdravotníků a především lékařů. Když měla VZP nařízeno platit za výkony víc, David Rath ji kritizoval za nehospodárnost. Teď kvůli nucené správě se začínají dostávat nemocnice do problémů a pacienti musí na výkony čekat delší dobu. Pane ministře, není ta kaše na vás příliš horká?
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools