1.12.2005 Ministr Rath znovu zaútočil bez důkazů. Nařkl předsedu ODS Topolánka z možné korupce.
Ministr Rath pokračuje ve svém tažení proti všem svým nepřátelům. Tentokráte zaútočil přímo na předsedu největší opoziční strany, Mirka Topolánka. Ministr předsedu ODS nařkl z možné korupce v souvislosti s VZP.
Ministr Rath své nařčení opírá o údajnou podporu Třineckých železáren Topolánkově nadaci. Jejich majitel Tomáš Chrenek ovládá síť soukromých nemocnic, které mají nadstandardní smlouvy s VZP, tvrdí ministr Rath. David Rath se nejdříve podivil nad tím, že v poslední době Mirek Topolánek razantně brání ředitelku VZP, když se dřívě o zdravotnictví nezajímal.
"Když jsem ho dříve žádal o schůzku kvůli zdravotnictví, řekl, že ho to nezajímá. A teď najednou přijde podpořit ředitelku VZP, která tolerovala v pojišťovně nepořádek. Z jakého titulu za ní šel? Z titulu člověka, který dostává peníze od vlastníka sítě nemocnic, které dostávají velké peníze od VZP? Nemohu se zbavit dojmu, že se Topolánek mohl dopustit korupčního chování, když dostával sponzorské dary od Třineckých železáren," řekl ministr Rath. Pokud šéf ODS mluví o korupci, měl by začít u sebe, narážel ministr na výzvu ODS k odstoupení Ratha z důvodu korupce jeho poradkyně a sekretářky v jedné osobě.
Mirek Topolánek je v podezření z korupce podle ministra Ratha proto, že jeho nadaci podporují Třinecké železárny. "Jejich spoluvlastník Tomáš Chrenek ovládá skrze akciovou společnost Agel síť nemocnic Euromednet," řekl David Rath. Do této sítě patří několik nemocnic na severní Moravě. Tyto nemocnice nemohly mít podle Ratha standardní smlouvy s VZP, protože jejich růst je podle něj příliš vysoký. "Vycházel jsem hlavně z údajů, které uvedla nově zařazená nemocnice do této sítě, tedy nemocnice v Bruntále. Kde i management této nemocnice nedávno zveřejnil, o kolik procent drahých výkonů dělá více než ostatní ústavy. Normální nemocnice s normální smlouvou s VZP by si takto extrémně nákladné výkony nemohla dovolit v takové míře," řekl ministr Rath. Žádné důkazy o nadstandardních výkonech v těchto nemocnicích však ministr nepředložil. Citoval pouze výrok ředitele třinecké nemocnice, který měl v novinách říct, že jejich nemocnice loni zaznamenala asi o třetinu víc některých nákladných výkonů. Jenže to samo o sobě vůbec o ničem nevypovídá. Zkrátka a jednoduše důkazy u ministra Ratha téměř už klasicky nejsou.
Majitel železáren Tomáš Chrenek se brání. "Všechny smlouvy jsou standardní, žádné nadstandardní neexistují. Všechny jsou na internetu. A rád bych podotknul, že tyto smlouvy, které pan Rath označuje za podezřelé, podepisoval nynější nucený správce VZP Antonín Pečenka," řekl Chrenek. Podle Tomáše Chrenka pokulhávají i ministrovy informace o bruntálské nemocnici. "To se pan ministr zřejmě spletl. Počet výkonů vzrostl v nemocnici v Šumperku, ale i to je diskutabilní. V roce 2004 tam provedli 46 operací kardiostimulátorů, letos 59. A jsou to operace nutné k záchraně života, tak nevím, proč pan Rath mluví tak, jak mluví," upřesnil informace Tomáš Chrenek.
Rath vychází i z poznatků ministerské přístrojové komise. Na ni se nedávno obrátila další z nemocnic z Chrenkovy sítě Euromednet, která si koupila druhou angiolinku. "Tvrdili, že stará slouží už jen jako záložní a nepoužívá se. Ale není to pravda, běžely souběžně obě dvě angiolinky. Opět - to by si standardní nemocnice nemohla dovolit," prohlásil Rath.
Vysvětlením situace může být, že za lepšími výkony sítě Euromednet může být prostě šikovnost managementu nemocnic. Anebo fakt, že dostávají finanční podporu právě z Třineckých železáren.
Ministr Rath za vším vidí ODS: "Nemohu se zbavit dojmu, že se Topolánek mohl dopustit korupčního chování, když dostával sponzorské dary od Třineckých železáren," tvrdí ministr.
Společnost Euromednet, o níž ministr hovořil, patří soukromé třinecké Nemocnici Podlesí a kontroluje vlastnicky či manažersky dalších deset nemocnic, poliklinik a specializovaných zdravotnických pracovišť na Moravě a Slezsku. Nemocnice Podlesí, někdejší závodní nemocnice Třineckých železáren je v soukromých rukou od roku 1993, kdy ji odkoupila skupina lékařů. Dnes se specializuje na nemoci srdce a cév. "V každém našem zařízení se snažíme podobně najít stěžejní obor s cílem vytvořit v něm specializované centrum s nadregionální působností," vysvětluje šéf Euromednetu Marek Potysz, který je od samého začátku jednou z vůdčích osobností skupiny. Majetkový podíl má však ve třinecké zdravotnické skupině také majitel Třineckých železáren Tomáš Chrenek.
Na dopolední tiskovce se ministr Rath snažil přesvědčit přítomné, že kdykoliv zaznamenal podezření z korupce kolem sebe, vždy na ně upozorňoval a pídil se po vysvětlení. Chtěl se tak distancovat od kauzy Evy Klimovičové. Jako důkaz ukázal rok starý dopis pro firmu Roche. Chce v něm od generálního ředitele firmy vysvětlení informace, kterou dostal od doktorky Klimovičové. Ta prý na jednání se zástupcem firmy získala dojem, že by případná spolupráce komory a firmy byla možná teprve tehdy, až budou naplněny určité "představy" firmy. Vyložila si to prý jako požadavek na zásah do kategorizace léků, se kterou ale neměla nic společného. Ministr tak nepřímo nařkl firmu Roche z korupčního jednání. Ředitel firmy Tomáš Votruba se proti Rathovu tvrzení ohradil. Rath prý společnost Roche obvinil poté, co oznámila, že nadále nehodlá inzerovat v časopise Tempus Medicorum.
Tomáš Votruba ke svému vyjádření pro tisk přiložil svoji tehdejší odpověď Rathovi, v níž mimo jiné píše, že ho překvapuje, proč si paní Klimovičová na místě schůzky raději se zástupcem firmy nevyjasnila, zda mu špatně nerozuměla. "Dost dobře nechápu, jak by to bylo možné (ovlivnit přes Klimovičovou kategorizaci léků - pozn. red.), když paní doktorka Klimovičová (jak Rath sám napsal - pozn.red.) ´nemá nic společného s procesem kategorizace léků´," napsal Tomáš Votruba. Firma Roche na obvinění ministra Ratha zatím soudní cestou reagovat nebude.
Pokud si to tedy shrneme. Majitel železáren má podíl ve zdravotnické společnosti, zajišťující celkem 1900 lůžek a zaměstnávající přes 3 700 lékařů, sester a dalších zdravotníků. Celá skupina nemocnic je zisková i přes to, že poskytuje nejen specializovanou, ale i běžnou péči. Tomáš Chrenek jako "ocelový magnát" si z titulu svého postavení může dovolit (ba dokonce se to tak nějak očekává) sponzoring různých nadací. Každá firma na světě, která vydělává velké sumy tímto způsobem investuje. Firmy investují do sportu, do školství, do nadací i do výzkumu. Spatřuje-li ministr Rath ve sponzoringu možnou korupci, pak už je značně paranoidní. Třinecké železárny ročně vydají na sponzoring kolem dvaceti milionů korun. "Přispíváme i do nadace spojené s Topolánkem, ale v řádech statisíců. A to nikoli kvůli náklonnosti k Topolánkovi, ale proto, že obecně podporujeme vzdělávací projekty," řekl Tomáš Chrenek.
Předseda ODS Mirek Topolánek se proti Rathovu nařčení z možné korupce tvrdě ohradil. Veškerá tvrzení o jeho napojení na peníze Všeobecné zdravotní pojišťovny se podle něj nezakládají na pravdě. Topolánek zváží, zda se kvůli obviněním neobrátí na soud. "Rath se křečovitě snaží odpoutávat pozornost od zhoršování zdravotní péče a vyvlastňování nemocnic, které hrozí po uvalení nucené správy na VZP, a od podezření z vlastního korupčního chování v České lékařské komoře," řekl předseda ODS. "Musím se proti takovým nařčením bránit nejenom kvůli sobě, ale kvůli nám všem," dodal Topolánek.
Odpoledne se svého ministra zastal přímo premiér Paroubek. Je přesvědčen, že Topolánek by měl podezření vysvětlit. "Bude to těžko zdůvodňovat, pokud hájí management VZP a přitom z nějaké soukromé firmy přicházejí peníze na účet nadace, za níž stojí. To jsou divné počty," řekl premiér. Vysvětlovat své propojení s VZP by podle něj měli i politici ODS Milan Cabrnoch, Miroslav Ouzký a Tomáš Julínek.
Na dnešek byl pozván ministr Rath do Senátu, kde měl senátorům vysvětlit uvalení nucené správy na VZP. Ministr Rath odmítl přijít. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že že projednávání této věci náleží podle zákona sněmovně. Předseda horní komory Sobotka Rathův přístup označil za pohrdání Senátem. Středeční jednání senátního zdravotnického výboru o VZP bylo podle Ratha neobjektivní, neboť někteří senátoři, zjevně z ODS, při něm preferovali spíše "své partikulární politické zájmy". Ministr to dnes napsal předsedovi Senátu. "Za situace, kdy klíčový výbor Senátu jednal o tomto bodě zcela neobjektivním způsobem, nelze k tomuto bodu očekávat mou účast na schůzi pléna komory, jíž předsedáte," uvedl Rath.
Předseda Senátu Přemysl Sobotka následně v prohlášení označil Rathův přístup za pohrdání horní komorou, senátory i jejich voliči. "Ministr Rath tím, že odmítl do Senátu přijít, dává volný průchod úvahám, že o VZP nechce diskutovat a že nemá v rukou argumenty a racionální vysvětlení pro uvalení nucené správy na tuto instituci," prohlásil Sobotka. Senát i přes Rathovu neúčast rozhodl situaci kolem VZP dnes odpoledne projednávat s tím, že debatu dokončí až za ministrovy účasti.
Přemysl Sobotka odmítl tvrzení ministra Ratha, že ho Senát na jednání nepozval. Podotkl, že ministru nepřísluší hodnotit práci parlamentu a jeho výborů. Připomněl, že podle zákona o jednacím řádu Senátu je horní komora oprávněna požadovat po ministrech vysvětlení projednávaného problému. "Je to za devět let existence Senátu poprvé, co se ministr odmítl účastnit projednávání bodu, který se týká jeho resortu," podotkl Sobotka.
Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že Rath se z dnešního zasedání Senátu jeho předsedovi písemně omluvil. "Svoji neúčast odůvodnil především skutečností, že tutéž dobu má již z dřívějška rezervovanou pro jednání v Poslanecké sněmovně," píše úřad ve svém prohlášení. Pozvání na zasedání Senátu bylo údajně ministrovi doručeno příliš pozdě na to, aby mohl svůj program přeorganizovat.
Debat o VZP ve sněmovně se Rath účastnil už třikrát. Vždy se to však zvrhlo ve slovní přestřelky a vzájemná napadání. Ministr Rath odmítal na některé otázky poslanců ODS odpovídat a dnes to zdůvodnil tím, že se poslanci ODS chovají "velmi nespolečensky". "Pokud se poslanci z ODS nezačnou chovat slušně, tak já se k nim budu chovat stejným způsobem podle hesla: Na hrubý pytel hrubou záplatu," řekl dnes Rath. Prohlásil také, že v rozpravě zákonodárcům odpovědět nemusí, neboť prý tuto povinnost má jen při interpelacích. Ministra Ratha ve sněmovně mírnil její místopředseda Jan Kasal jako předsedající schůze. Připomněl mu, že ministr je zodpovědný sněmovně, ne sněmovna ministrovi.
Šlo tedy o korupční jednání ze strany Mirka Topolánka a Tomáše Chrenka? Dalo by se tak usuzovat podle toho, že je sponzorována nadace předsedy opoziční strany a mohlo by se tedy jednat o jakousi "investici" do budoucna. Ale je to podivná "investice", pokud investor nemá jistotu zhodnocení. Ale hlavně a především! Pokud chci někoho obvinit, musím také jeho konání doložit. Udělat výkřik bez důkazů, tak jak to s oblibou činí ministr Rath není nic jiného než křivé obvinění. Navíc z celého obvinění přímo čpí snaha odvrátit pozornost od korupčního jednání jeho bývalé poradkyně a sekretářky Klimovičové? Ministr Rath teď ze všeho nejvíc připomíná koně v posledním tažení, který zoufale kope kolem sebe.
To, co předvádí ministr Rath ve svém vystupování už překračuje veškeré meze slušného chování. Neustále někoho napadá, obviňuje, vyhýbá se otázkám a především odpovědím na ně. Řekl bych, že ministr Rath má na hlavě celý tlouk másla. Možná právě proto byl premiérem vybrán, aby se odváděla pozornost od nosných témat, o které by mělo jít u voleb. Zemanova taktika hodit vše na svého oponenta opět slaví úspěch. Jsme lidé hloupí, že na tuto hru ministru Rathovi a ČSSD skáčeme.
Přibudou další osoby, které se po celkem již šesti případech budou chtít bránit ministrovým úletům soudně?
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools