Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Paroubek nezařadil zpátečku, jen neutrál

25.11.2005 Premiér Paroubek lehce zkorigoval svou podporu ke zrušení lustrací.

Paroubek&Grebeníček2 Premiér Paroubek poté, co podpořil komunistický návrh na zrušení Lustračního zákona byl vystaven silné nevoli koaličních partnerů ve vládě a dokonce i ve své vlastní straně, což se mu přihodilo snad poprvé. Jak KDU-ČSL, tak US-DEU společně s několika poslanci vládní ČSSD dali jasně najevo, co si o premiérově prohlášení myslí. Předseda lidovců dal přitom premiérovi na výběr: "ČSSD si bude muset vybrat, zda chce v dlouhodobé perspektivě spolupracovat s ´estébáky´, nebo s křesťanskými demokraty."

Hned ten večer sice premiér Paroubek své vyjádření trochu mírnil tím, že nejdříve by měl být přijat služební zákon, ale byla to dost chabá obrana. Podporu pro své vyjádření nenašel premiér ani mezi svými vlastními poslanci. "Já bych komunistický návrh určitě nepodpořil," řekl novinářům poslanec Karel Šplíchal. Dodal, že to nemůže udělat už proto, že jeho otec byl v komunistickém lágru v Jáchymově.

Nejloajálnější článek vlády, US-DEU, se překvapivě též postavila proti Paroubkovi. "Tento návrh nedostane z US ani jeden hlas. Považuji tento návrh několik dnů po výročí Sametové revoluce za výsměch úsilí o demokratický stát," komentoval předseda US-DEU Pavel Němec.

Vidina velké roztržky, která by ohrozila přijetí státního rozpočtu na příští rok vedla premiéra k částečnému ústupu od svého prohlášení: "Máme před sebou schvalování desítek důležitých zákonů, především státního rozpočtu," vysvětlil.

Pokud by se premiér za svá slova omluvil s tím, že se unáhlil a nedomyslel dopad svého soukromého názoru na politickou situaci včetně nutnosti ochránit státní správu od bývalých estébáků, bylo by to důvodem k tomu, aby se mohl předseda US-DEU vyjádřit tak, jak se skutečně vyjádřil. Pavel Němec řekl, že vítá premiérovu změnu názoru. Jenže ke změně nedošlo, protože premiér názor nezměnil, pouze jej kosmeticky pozdržel: "Jsem ochoten ten svůj soukromý názor na jeden až dva roky odložit k ledu." Nechápu proto nadšení předsedy US-DEU z toho, jak premiér změnil názor...

V praxi to tedy znamená, že se premiér Paroubek ke svému prohlášení a souhlasu vrátí možná hned po případně vyhraných volbách a ono dočasné odložení podpory zrušení lustrací je jen snahou o to, aby mu byly přijaty ty zákony, které potřebuje. Premiér Paroubek chce pouze využít své koaliční partnery k prosazení svých vlastních vizí a zájmů, a až mu nebudou koaliční souputníci potřební, klidně se jich zbaví.

Premiér Paroubek zřetelně dává najevo svou orientaci. Není to orientace na sociální politiku, nedejbože na program vlastní strany a už vůbec ne orientace na občana. Je to orientace pouze po vlastním prospěchu a na spolupráci s komunisty. Nezapomeňme u voleb, že je to právě Jiří Paroubek, kdo svým postojem chce vytáhnout zpět k moci bývalé estébáky, kteří se tak zhusta vyskytují mezi jeho přáteli.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools