Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Paroubek vyvolal vládní roztržku

24.11.2005 Premiér Paroubek svým postojem k lustracím vyvolal další vládní roztržku

Paroubek4 Premiér Paroubek svým včerejším prohlášením, že by podpořil zrušení lustračního zákona vyvolal silnou vládní roztržku. Lustrační zákon brání především bývalým spolupracovníkům STB, Lidových milicí a funkcionářům KSČ před návratem do rozhodovacích pozic.

Kolem premiéra v okruhu přátel se pohybuje nemalé množství bývalých agentů STB. Nejnověji se to provalilo na právníka Petra Šrámka. Ještě letos v dubnu charakterizoval novopečený premiér Paroubek v Hospodářských novinách svůj vztah ke Šrámkovi slovy: " Radím se s ním o řadě pracovních věcí. Je to třída." Šrámek figuruje ve svazcích StB pod krycím jménem Pavel. Komunistická Státní bezpečnost s ním začala spolupracovat v prosinci roku 1974. Šrámka evidoval jako agenta první odbor Státní bezpečnosti, který měl v popisu práce "boj s vnějším nepřítelem".

Poté co tuto informaci přinesla pondělní reportáž Českého rozhlasu, začal Paroubek své vztahy s ním bagatelizovat. Popsal je jako čistě profesionální a dodal, že "Šrámek není v žádném smluvním vztahu s Úřadem vlády ČR".

V tomto pohledu se jeví snaha premiéra o podporu komunistického návrhu na zrušení lustračního zákona jako snaha pomoci svým přátelům. Premiérova aktivita však vyvolala velkou vládní roztržku. Premiérův krok tvrdě odsoudil předseda KDU-ČSL Kalousek: "ČSSD si bude muset vybrat, zda chce v dlouhodobé perspektivě spolupracovat s ´estébáky´, nebo s křesťanskými demokraty." Překvapivě se proti premiérovi postavil doposud loajální předseda unionistů Pavel Němec: "Považuji tento návrh několik dnů po výročí sametové revoluce za výsměch úsilí o demokratický stát," uvedl.

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že s Paroubkem v této věci žádnou dohodu nemá. Lustrační zákon měl být podle něj zrušen už dávno. Občané podle něj nemohou být hodnoceni podle toho, kde byli evidováni, ale co dělají. V seznamech StB figuroval i Filip. Soud ale v roce 1993 rozhodl, že nespolupracoval s StB vědomě.

Premiér Paroubek začal hned večer své prohlášení korigovat, protože prý nestojí o vládní krizi před projednáváním rozpočtu na příští rok. Rovněž prohlásil, že zrušení lustračního zákona je podmíněno dalšími kroky.

Zdá se, že premiér Paroubek tentokráte silně přehnal svou sebejistotu, když si myslel, že mu u koaličních partnerů projde vše. Musí si teď vybrat, s kým chce spolupracovat. Zatím všechny jeho kroky směřují ke spolupráci s komunisty a snahou tuto vládu nějak doklepat.

Čím dál tím víc se jeví, že dát svůj hlas Sociální demokracii se rovná hlasem pro komunisty. I volič by tedy měl silně zvažovat a rozhodovat mezi demokracií a návratem komunistů. Ti, ač to vehementně tvrdí, demokratickou stranou nejsou.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools