Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Musílková kontra Rath - boj pokračuje

14.11.2005 Ve sporu o VZP se opět přiostřuje.

Rath Ve sporu o VZP se opět začalo více jiskřit. Ředitelka VZP Musílková ve včerejším TV zpravodajství řekla, že David Rath ji v osobním rozhovoru žádal, aby VZP přestala financovat privatizované nemocnice ve Středočeském kraji. Ministr Rath samozřejmě vše popírá a tvrdí, že si Musílková jejich rozhovor upravila.

Rath podle Musílkové prohlásil, "že by pojišťovna neměla spolupracovat s krajskými úřady a že jsme měli okamžitě přestat financovat nemocnice, s kterými se pracovalo ve Středočeském kraji, nemocnici Nymburk a další a další." Musílková dodala, že tento postup měl být praktikován v dalších krajích, kde byly příspěvkové nemocnice převedeny na akciové společnosti. Ministr Rath už dříve deklaroval, že chce dalšímu převodu zdravotnických zařízení zabránit. Nyní to zakazuje zákon.

Ředitelka VZP si je vědoma toho, že pokud se právní forma nemocnice mění, musí pojišťovna vypsat výběrové řízení na poskytovatele péče. Pokud v něm zprivatizovaná nemocnice uspěje, získá smlouvu na hrazení péče. K tomu dodala, že smlouvy jsou dočasné a nemocnice se budou muset do nového výběru chtíc nechtíc přihlásit. Zároveň však není možné po dobu řízení, která trvají i několik měsíců, nemocnicím neplatit. Tím by byla péče o pacienty ohrožena.

Ministr Rath s argumentem nesouhlasí: "Péče je zajištěna u nemocnic jako příspěvkových organizací. Hejtmany vůbec nic nenutí nemocnice privatizovat nebo je transformovat na obchodní společnosti. To je jejich když ne vůle, řekl bych dokonce zvůle."

Shrňme si to. Nejdříve stát převedl na kraje zadlužené nemocnice a v podstatě své dluhy předal někomu jinému. Hejtmané, kteří dostali do ruky zadlužená zdravotnická zařízení museli nějak vzniklou situaci řešit. Řešením se ukázal převod příspěvkové organizace na akciovou společnost. Nemocnice tak dál poskytuje veškorou péči jako předtím, ale má zájem neprodělávat - všichni jsou na tom finančně zainteresováni. Naprostá většina takto převedených nemocnic se zvedla a začala prosperovat. V tomto okamžiku ale zasáhla vláda, a to především její největší část - ČSSD, a převod nemocnic zakázala s tím, že musí být veřejné zdravotnictví.

Hejtmané rozhodně nechtěli převést všechny nemocnice, ale ty, kde by to bylo ku prospěchu věci. Náhle tak měli zodpovědnost za zadlužené nemocnice, ale nesměli s nimi nakládat, protože to měli zakázáno. Je to stejné, jako byste koupili auto zhuntované předchozím majitelem a chtěli ho opravit. Chcete tedy opravit reznoucí karoserii a opravit motor, když najednou za vámi přijde předchozí majitel a řekne, že auto je sice vaše, ale přesto vám zakazuje nejen ho opravit, ale ani dělat údržbu. Komické že?

Nejděsivější na tom ale je, že vláda ČSSD takto skutečně postupuje.

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools