Brouzdej.cz


Přečtěte si: všechno | články | krátce





Doporučujeme: vyhrajte reklamní USB flash disky podle vašeho vlastního návrhu.

Rathův hněv

10.11.2005 (akt. 11.11.) Ministr Rath uvalil na VZP nucenou správu a vyhrožuje ředitelce VZP policií.

Rath Ministr zdravotnictví Rath krátce po svém nástupu do funkce převzal kontrolu nad VZP prostřednictvím nucené správy. Nuceným správcem jmenoval svého náměstka Antonína Pečenku.

Ministr kritizuje VZP již od svého zvolení prezidentem ČLK v roce 1998. Problémem hospodaření VZP je však fakt, že pojišťovna je státem nucena hradit větší částky než vybere. Její hospodaření se pohybuje v červených číslech, na konci října částka převýšila deset miliard korun. Zdravotnictvím každoročně projde okolo dvou set miliard.

24.10. se tehdy náměstek Rath dohodl s ředitelkou VZP Musílkovou na úsporách. Ty se měly týkat především omezením plýtvání v předepisování drahých léků, přičemž pacientům na těchto lécích závislých by omezení lékařské péče nehrozilo. Rath na tiskové konferenci sdělil: "Dohodli jsme se na krocích k úsporám. K vyhlášení nucené správy tak zatím není důvod."

Týden po nástupu Ratha do funkce ministra se situace náhle dramatizuje. Ministr přebírá vládu nad VZP nucenou správou a společně s premiérem vyzývá ředitelku Musílkovou k odchodu. Cílem nucené správy je podle Ratha stabilizace financí VZP a urychlené vylepšení jejího hospodaření. Zajímavé je, že mu to ještě před čtrnácti dny nevadilo.

VZP zareagovala prostřednictvím svého mluvčího Suttnera: "VZP bere fakt nucené správy na vědomí a bude jej respektovat. Pokud zjistíme, že tyto důvody (k uvalení nucené správy, pozn. autora) jsou irelevantní, jsme připraveni uskutečnit právní kroky vycházející z opravných prostředků, které má pojišťovna k dispozici."

Ministerstvo má zákonné právo zavést nucenou správu na dobu nejvýše jednoho roku. Všechna rozhodnutí vedení pojišťovny podléhají schválení nuceným správcem, Rathovým náměstkem.

Ministr Rath na čtvrteční tiskovce řekl, že prověří materiály, které nasvědčují, že peníze z VZP proudily i lidem spojeným s ODS, nebo přímo lidem z této strany. Konkrétně jmenoval například europoslance Milana Cabrnocha, Miroslava Ouzkého, či pražského primátora Pavla Béma. "Někteří z nich měli přímo obchodní vztahy s VZP," řekl ministr novinářům. Důkazy však žádné nepředložil. V této souvislosti mne napadá otázka, zda je trestné, či alespoň podezřelé mít obchodní vztahy se zdravotní pojišťovnou, VZP určitě není zločineckou organizací. Při známé ministrově antipatii vůči ODS však může jít jen o pokus zdiskreditovat opoziční stranu před volbami, když se teď provalily aféry s pozemky.

Ministr Rath dále uvedl, že mu vadí, že se v nemocnicích mnohdy tísní i několik pacientů v jednom pokoji, zatímco VZP si staví mramorové paláce. To je hodně laciné gesto, které má podle mne přilákat další voliče ČSSD prostřednictvím prachobyčejné závisti. VZP má ze zákona na provoz vyčleněno 3,5% příjmů a každá pobočka (její stavba či rekontrukce) musí projít schvalovacím procesem v Parlamentu.

Navečer se naplno rozhořel spor mezi ministrem Rathem a ředitelkou VZP Musílkovou. Ministr ředitelce hrozil policií pro maření výkonu nucené správy. Paní ředitelka se pokouší svolat správní radu, ale činí tak protizákonným způsobem," uvedl ministr. Podle něj o svolání rady neinformovala nuceného správce Antonína Pečenku.

Musílková se nařčení brání a odmítá ministrovo nařčení, že s nuceným správcem nespolupracuje: "Velkoryse jsem mu nabídla kancelář se sekretariátem." O svolání správní rady ji prý telefonicky požádal její předseda Richard Schwarz. Ten je na zahraniční dovolené. "Požádal, abych mu napsala dopis. Dala jsem ho nucenému správci k podpisu, ale nepodepsal ho s vysvětlením, že předseda je v zahraničí," řekla. "Dělala to za jeho zády," oponuje Rath.

Ministr také Musílkové nabídl přechod na jiné místo, pokud odstoupí z funkce ředitelky VZP. Paní Musílková však odstoupit nehodlá a na "trafiku" od ministra Ratha se netřese.

Do sporu se vložil i prezident republiky, který je na státní návštěvě Indie. "Tento krok problémy neřeší, naopak ohrožuje občany, pacienty a pojištěnce. Hrozí, že nucená správa finanční situaci VZP dále zhorší, tak jako tomu bylo vždy při uplatnění této násilné metody ve známých případech dalších finančních institucí" citoval prezidenta jeho mluvčí Petr Hájek. Lidem by podle prezidenta více prospěla komplexní reforma zdravotního systému.

Nejnověji nařkl ministr Rath na páteční ranní tiskové konferenci, na níž měl prezentovat úkoly, které musí nucená správa vyřešit, opoziční politiky z nekalostí. Prakticky celou tiskovku věnoval ODS. Veřejně obvinil politiky z ODS, že nesou vinu za dluhy VZP. Důkazy žádné ale nepředložil, protože se jeho podezření teprve prý prověřuje. David Rath zároveň obvinil stínového ministra zdravotnictví Tomáše Julínka z ODS, že svou zdravotnickou koncepci Modrá šance vytvořil z peněz VZP. Argumentoval smlouvou mezi VZP a Pavlem Hroboněm, který je údajně spoluautorem Julínkovy Modré šance. Zároveň senátora Julínka vyzval, aby prokázal, odkud peníze na svou koncepci vzal a kolik na ni vlastně použil.

Senátor Julínek reagoval: "Na žádné peníze z VZP napojený nejsem, takže nemám co dokladovat." Důkazy k neopodstatněnému obvinění by podle něj měl naopak přinést Rath. Pavel Hroboň v pátek popřel, že by byl spoluautorem Modré šance.

ODS nařčení ministra Ratha důrazně odmítla. Předseda Topolánek tvrdí, že audit VZP, který vedl k nucené správě, byl zfalšovaný. Doložil to zápisem z předávání protokolu o výsledku kontroly, v němž zástupci ministerstva financí konstatují, že údaje o hospodaření VZP a výdajích na antikoncepci zařadilo ministerstvo zdravotnictví do zprávy až po skončení kontroly a proti vůli kontrolorů. ODS chce, aby okolnosti nucené správy VZP prozkoumala policie. ODS zároveň oznámila, že bude požadovat svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Jediným tématem má být nucená správa VZP.

Klienti začali reagovat stejně jako u jiných nucených správ. "Máme signály prakticky z celé republiky, že se klienti velmi intenzivně zajímají o možnost přechodu k jiné zdravotní pojišťovně," řekl mluvčí VZP Jiří Suttner. "Nucená správa je pro řadu lidí zřejmě signálem k tomu, aby změnili zdravotní pojišťovnu. Je třeba říct, že my jsme na to upozorňovali a varovali, že to je vyslání určitého signálu veřejnosti. Poplašného signálu, který toto muže způsobit," dodal.

Ministr Rath vzápětí občany ubezpečil, že stát plně kontroluje chod Všeobecné zdravotní pojišťovny a prostřednictvím nucené správy garantuje její bezpečnost a stabilitu. "Není lepší zdravotní pojišťovny než VZP, jakékoliv úvahy o změně či odchodu jsou nesmyslné," řekl Rath na tiskové konferenci ČSSD. Pokud je tedy VZP nejlepší, tak proč na ní byla uvalena nucená správa?

Ministr Rath je "rozhořčený" muž vyhrožující každému, kdo nesdílí jeho názory. Svým odborným lékařským oponentům hrozil vyloučením z ČLK, což by pro ně znamenalo konec lékařské praxe. Ještě z postu čerstvého náměstka ministra zdravotnictví vyhrožoval prezidentu republiky kvůli svému nejmenování ministrem zahájením procesu impeachmentu. Nyní vyhrožuje ředitelce VZP policií a trestním oznámením. Následně obviňuje opoziční stranu bez důkazů z tunelování VZP, přičemž chce, aby místo předložení důkazů z jeho strany o vině ODS, prokazovala ODS svou nevinu.

Možná se pomalu začíná naplňovat vize Sociální demokracie o jediné pojišťovně v republice, kterou bude ovládat stát. Je celkem jasné, že ministr Rath za těch pár měsíců do voleb žádnou koncepci nejen neprosadí, ale ani nevytvoří. V podstatě jen plní svá slova, že pokud se stane ministrem, zapomene na své vlastní vize a bude uskutečňovat představy vládní ČSSD. Pomalu tak dochází k pozvolné "socializaci".

| brudra







ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools