5.11.2005 Většina lidí vám řekne, že státní úředník má pracovat loajálně pro stát.
Většina lidí vám řekne, že státní úředník má pracovat loajálně pro stát. Státní úředník by měl také být neúplatný a poctivý.
Policie obvinila celkem osm lidí včetně bývalých vysokých státních úředníků ze zpronevěry 229 milionů korun. Peníze z evropského fondu Phare určené pro rozvoj regionů tak skončily v soukromých kapsách. Mezi obviněnými figurují jména Petra Formana, bývalého náměstka ministra pro místní rozvoj a bývalého poslance Radima Špačka, poradce na témže ministerstvu.
Formana přivedl na úřad Pavel Němec. Vše nasvědčuje tomu, že o těchto "aktivitách" svého podřízeného vůbec nevěděl. Špaček nedělal poradce přímo ministrovi, ale radil Formanovi. Oba tito obvinění jsou spjati s ODA, i když Forman poslední dobou pracoval pro Unii svobody.
Celá tato kauza odstartovala s příchodem Paroubka na toto ministerstvo v loňském roce. Paroubkovi lidé objevili nepořádek ve financích a podali trestní oznámení. Ačkoliv osoba ministra Němce není v tomto skandálu zainteresována, vypovídá to mnohé o jeho kompetentnosti.
Jak se má politik zachovat v podobných situacích by mohl posloužit britský příklad. Britský ministr David Blunkett měl aférku s vdanou ženou, jejíž výsledkem bylo dítě. Ministr tehdy rezignoval. Spor vyhrál, ale za cenu zruinování. Vrátil se na post ministra práce a sociálních věcí a nyní musí rezignovat podruhé. David Blunkett mezi dvojím ministrováním nakoupil akcie firmy, která se uchází o státní zakázku a stal se jejím šéfem. Kromě toho jeho jméno figurovalo v charitativní organizaci ucházející se o státní grant. Kéž by se tato kultura dostala i k nám...
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools