6.10.2005 Po dopadení nebezpečného vraha Lubiny se znovu rozhořel spor o zavedení trestu smrti.
Po dopadení nebezpečného vraha Lubiny se znovu rozhořel spor o zavedení trestu smrti. Připomeňme si, co se stalo. Lubina na pražském Karlově náměstí obtěžoval a ohrožoval pistolí ženu. To uviděl střihač z Novy Velíšek, který se v parku procházel se svou ratolestí v kočárku. Okamžitě se ženy zastal a výsledkem bylo, že Lubina bez jakéhokoli varování na Velíška několikrát vystřelil. Zasažený Velíšek po několika hodinách na způsobená zranění umírá. Lubina je na útěku a po dvou týdnech ho Policie zatýká. Lubina se při výslechu k činu doznává a svého činu lituje.
Lubina měl neutěšené dětství. Poprvé loupil na poštách a obchodech s maketou zbraně před deseti lety. Odpykal si trest v délce 8,5 roku. Po propuštění nastoupil do zaměstnání, ale tam se jevil jako velký absentér. Právě ve dnech, kdy chyběl v práci, Lubina znovu útočil na lidi. S plynovou zbraní v ruce ohrožoval cestující v autobusech a tramvaji. Následně s pravou zbraní zabil pana Velíška.
Vždy, když se stane nějaká mediálně zajímavá vražda, vyvstává na povrch otázka, zda by nebylo vhodné znovuzavedení trestu smrti. Kriminalistické metody zaznamenaly velký pokrok a analýza DNA vylučuje omyl. Každá věc se však dá zneužít, takže i vzorky DNA mohou být podstrčeny.
Trest smrti je konečným verdiktem, který už nejde zvrátit. V USA, které slouží celému světu jako vzor demokracie, je trest smrti celkem běžnou záležitostí. Jejich právní řád má však takovou spoustu pojistek v podobě odvolání, obnovení procesu či milosti guvernéra, že odsouzenci se na křeslo dostávají nezřídka i po dvaceti letech. Přesto se teprve po vynalezení testu DNA podařilo prokázat, že některé popravy byly justičním omylem. Nyní, kdy jsou testy DNA již běžnou záležitostí, je pravděpodobnost justičního omylu téměř vyloučena.
Zastánci trestu smti argumentují tím, že absolutní trest odradí jiné zločince svou hrozbou, je řešením v případě nepolepšitelných několikanásobných vrahů a brutálních vražd na dětech a ženách. Odpůrci naopak argumentují justičním omylem a nehumánností.
Můj názor je ten, že trestat smrtí by se mělo, ale jen v naprosto prokazatelných případech, kdy zločinec jednal s rozmyslem a touhou brutálně ublížit, ztýrat a zabít a je naprosto vyloučena možnost omylu. Snad by to pomohlo alespoň trochu vyřešit současný stav kriminality.
| brudra
ABC Brouzdej ; blog @ brouzdej.cz | Přihlásit se Vytvořil Pavel Ptáček © 2003 - 2005 ( o webu ) | Hostováno u FORPSI | Doporučujeme: webmaster tools